Na odčervovanie psa by ste nemali zabúdať

Mať doma domáceho miláčika či už psa alebo mačku je určite veľké potešenie no je s tým spojených aj nemálo povinností, keďže je to živý tvor, treba sa o neho aj náležite postarať. Nehovoríme ale len o výžive psa alebo pohodlnom pelechu či pravidelných prechádzkach ale najmä netreba zanedbať zdravie zvieratka a preto ho treba pravidelne odčervovať. Ako často odčervovať psa aby bol zdravý?

Parazity vedia poriadne potrápiť

Ako často odčervovať psa a šteniatka
Čas na odčervenie psa

Parazity nie sú nič príjemné pre ľudí ani pre zvieratá, no sú takmer všade. Dokonca predstavujú reálne nebezpečenstvo, ak sa proti nim včas nezakročí, vedia poriadne potrápiť. Parazity u zvierat sa môžu preniesť aj na človeka, môžu sa prejaviť nechutenstvom, únavou či hnačkami. Jedinou spoľahlivou ochranou pred parazitmi je pravidelné a dôkladné odčervovanie.

Ako sa parazity prejavujú

Ak vášmu psovi nechutí jesť, chudne, je apatický a malátny, trpí hnačkami, má nezdravo vyzerajúcu srsť, môže ísť pravdepodobne o parazity. Mali by ste byť opatrní najmä ak máte v domácnosti malé dieťa, ktorého organizmus ešte nie je dostatočne vyspelý aby si si parazitmi sám poradil. Každý správny veterinár vám poradí, ako často odčervovať psa aby ste nič nezanedbali. Nejedná sa pritom o nič zložité, poľahky to zvládnete sami doma, treba si len včas zaobstarať prípravok na odčervenie. Najčastejšie a najjednoduchšie psa odčervíte tabletou tak, že mu ju vsuniete hlboko do úst, aby ste si boli istí, že tabletu prehltol.  Existujú aj pasty na odčervenie, v prípade, že pes robí pri podávaní tablety problémy a nechce ju prehltnúť. Tablety musíte kupovať podľa váhy psa, aby nedošlo k predávkovaniu a aby bol celý proces odčervenia účinný. Dospelý pes sa odčervuje každé tri mesiace, šteniatka je potrebné prvý krát odčerviť už vo veku 14 dní od narodenia, následne každé tri mesiace. Odčervenie zvyčajne nemá žiadne vedľajšie účinky, občas sa môže stať, že pes zvracia alebo má hnačku, toto však najneskôr do dvoch dní odzneje, môžete mu podať vhodné probiotiká aby mu ukľudnili podráždený žalúdok. Pokiaľ vám teda záleží na zdraví nielen vášho psa ale aj celej rodiny, v ktorej sa pes pohybuje, určite dbajte na pravidelné odčervovanie. Pokiaľ ste si nie v niektorých veciach ohľadom odčervenia istí, mnoho užitočných rád a návodov nájdete na webovej stránke https://www.vetcan.sk