Ako funguje transplantácia rohovky?

Transplantacia rohovky, známa aj ako keratoplastika, je chirurgický zákrok, pri ktorom sa časť rohovky nahradí tkanivom rohovky od darcu. Rohovka je priehľadná predná časť oka, ktorá pokrýva dúhovku, zrenicu a prednú komoru, a akékoľvek jej poškodenie môže ovplyvniť videnie. Proces sa začína dôkladným vyšetrením, aby sa posúdila vhodnosť pacienta na transplantáciu.

7 TYPES OF EYE SURGERY | Magrabi Hospitals
Transplantácia rohovky je chirurgický zákrok, pri ktorom sa časť rohovky nahradí novým, zdravým tkanivom rohovky.

V prípade schválenia je osoba zaradená na zoznam čakateľov na darcovskú rohovku, čo môže kvôli vysokému dopytu trvať niekoľko mesiacov. Keď sa nájde vhodný darca, začne sa operácia. Chirurg v lokálnej alebo celkovej anestézii odstráni poškodenú alebo nezdravú rohovku pomocou špeciálneho nástroja nazývaného trefín. Potom ju nahradí zdravou rohovkou, ktorá je vyrezaná presne podľa špecifikácií. Lekár ju zaistí na mieste pomocou špeciálnej chirurgickej nite. Po zákroku bude pacient potrebovať následnú starostlivosť vrátane používania očných kvapiek na predpis a pravidelných vyšetrení, aby sa zabezpečilo, že sa nová rohovka dobre hojí, a aby sa posúdilo zotavenie zraku. Vďaka tomuto zákroku mnohí ľudia znovu získajú zrak a vrátia sa k svojim bežným činnostiam.

Poznanie výhod a rizík transplantácie rohovky

Transplantácia rohovky, známa aj ako keratoplastika, je chirurgický zákrok, pri ktorom sa poškodená alebo chorá rohovka nahradí zdravým tkanivom od darcu. Tento zákrok sa zvyčajne odporúča pri stavoch, ako je opuch rohovky, zjazvenie alebo keď sa rohovka stenčí a vytvorí výbežok. Keďže rohovka zohráva rozhodujúcu úlohu pri videní tým, že sústreďuje svetlo na sietnicu, úspešná transplantácia rohovky môže pacientovi obnoviť alebo výrazne zlepšiť videnie. Výhody operácie transplantácie rohovky presahujú rámec zlepšenia zraku. Môže tiež zmierniť bolesť, liečiť závažné infekcie alebo vredy rohovky a zlepšiť estetický vzhľad poškodeného oka. Napriek potenciálnym výhodám sú s tým spojené riziká, medzi ktoré patrí odmietnutie transplantovanej rohovky, infekcia, tvorba sivého zákalu, skreslenie videnia a odlúčenie sietnice. Je potrebné zdôrazniť, že úspešnosť transplantácie rohovky do veľkej miery závisí od konkrétneho stavu, ktorý je dôvodom operácie, a od celkového zdravotného stavu pacienta. Chirurg odstráni okrúhlu časť rohovky pacienta a nahradí ju podobne veľkým rohovkovým štepom, ktorý sa na mieste upevní stehmi alebo v určitých prípadoch špeciálnym tkanivovým lepidlom. Po operácii sa zvyčajne používajú očné kvapky na prevenciu infekcie a zápalu. Pooperačná starostlivosť je nevyhnutná pri kontrole možných príznakov odmietnutia, ako je začervenanie, citlivosť na svetlo a zmeny videnia.