Zateplenie domu a zopár užitočných rád

Zateplenie domu je jedna z posledných fáz na samotnej výstavbe nehnuteľnosti. Kvalita odvedenej práce v rámci nej následne ovplyvňuje aj iné procesy na stavbe, ktoré môžu vyústiť napríklad do vyšších tepelných strát a narastajúcich nákladov na teplo. Aj v pri zateplení domu je teda dôležité dodržiavať niekoľko hlavných zásad. V tomto článku sa bližšie pozrieme na niektoré z častých chýb vyskytujúcich sa v praxi, aby ste sa z nich vedeli poučiť a dokázali sa im pri zateplení domu vyhnúť. 

Z akými chybami sa stretáva zateplenie domu? 

Zateplenie domu s profeisonálmi
Zásady zateplenia domu

Medzi hlavné chyby zateplenia domu môžeme bez debaty zaradiť zvolenie nedostatočnej hrúbky izolačnej vrstvy. Niektorí majitelia rodinných domov sa mylne domnievajú, že tento údaj je všeobecne platný a pre všetky domy je rovnaký. Samozrejme tomu tak nie je a hrúbka izolačnej vrstvy na vašom dome závisí od typu, hrúbky a vlastností vami zvoleného muriva, ďalej od varianty použitého izolantu a samozrejme od lokality, v ktorej staviate. Hlavnou funkciou zateplenia domu je poskytnúť murivu dostatočnú ochranu proti poveternostným podmienkam a následne taktiež zvýšiť teplotu vnútorných stien. Ak je zateplenie domu dostatočné, vyhnete sa tým vzniku rosného bodu v konštrukcii, resp. ho tým prenesiete z muriva do izolantu. Požadovaná a zároveň odporúčaná hrúbka izolačnej vrstvy by štandardne mala byť uvedená v projektovej dokumentácii. Ak si nie ste istý dostatočnou hrúbkou, poraďte sa v niektorej zo stavebných firiem alebo s dodávateľom stavebného materiálu. V zásade však platí pravidlo, že radšej použiť izoláciu o niečo hrubšiu ako tenšiu. Predídete tak výskytu plesní, vlhnutiu a kondenzácii. 

Nemenej často sa vyskytujúcou chybou je nekorektné lepenie jednotlivých kusov tepelnoizolačných dosiek. Tomuto sa taktiež viete vyhnúť vďaka dodržaniu správneho technologického postupu, ktorý je závislý od variantu izolačného materiálu. Za nesprávny spôsob lepenia tepelnoizolačných dosiek môžeme označiť nanášanie lepidla len do niekoľkých bodov. Ak chcete nanášať lepidlo správne, je ním potrebné potrieť po obvode celú zadnú stranu dosky a následne ho naniesť ešte na 2 až 3 body do stredu. Ak ste si istý, že podklad je v dokonalej rovine, lepidlo následne môžete nanášať aj na celú plochu. Výsledkom nedodržania zásad správneho lepenia týchto dosiek je vydúvanie ich rohov alebo tzv. vankúšový efekt. 

Pre viac informácií kliknite na internetovú stránku https://odzakladov.sk/