Údržba hokejovej a brankárskej výstroje

Ľadový hokej je šport, ktorý sa vyznačuje nutnosťou použitia špecifickej výstroje. Táto výstroj, či už pre hráčov, alebo brankárska výstroj musí spoľahlivo chrániť telo hráča, alebo brankára pred tvrdými strelami puku, či nárazmi o mantinel. Hokejová aj brankárska výstroj sú finančne náročné záležitosti, ktoré sa nekupujú na jedno použitie. Musia dobre poslúžiť viac sezón a preto je nevyhnutné pravidelné čistenie a údržba. Po každom odohratom zápase, či tréningu je nutné nechať výstroj dôkladne vysušiť. Keďže výstroj je vyrobená z vodoodpudivého materiálu, schne veľmi ťažko. Najlepšie sa to dá v exteriéri, za veterného počasia. V zimnom období len v blízkosti radiátora.

Ako čistiť konkrétne časti výstroje?

Brankárska výstroj v rôznych veľkostiach
Mobilita v brankárskej výstroji

Vetranie hokejovej aj brankárskej výstroje je nutné nielen na odstránenie vlhkosti, ale aj z dôvodu zabráneniu šírenia zápachu. Zápach sa čiastočne dá prekryť použitím špeciálnych sprejov na hokejovú výstroj. Po ukončení sezóny je však nesmierne dôležité, najmä z hygienických dôvodov, výstroj dôkladne vyčistiť. Niektoré časti výstroje, ako napríklad dres, nohavice, chrániče ramien, lakťov je možné vyprať v práčke pri nízkej teplote a šetrnom spôsobe prania, samozrejme bez použitia aviváže. Rukavice možno oprať len nylonové. Tie, ktoré sú celokožené, alebo koženkové do práčky nepatria. Stačí nechať ich vysušiť a vystriekať antibakteriálnym sprejom. Hokejová prilba sa môže vyumývať vodou s použitím bežných čistiacich prostriedkov a dobre utrieť dosucha. Hokejové korčule by sa v žiadnom prípade nemali čistiť vodou, ináč by sa poškodili, stačí ich vydenzifikovať. Medzi profesionálne služby niektorých spoločností patrí čistenie hokejovej aj brankárskej výstroje ozónom. Ide o vysoko efektívny spôsob, ktorý spoľahlivo zničí všetky baktérie, plesne a mikroorganizmy. Takto vyčistená výstroj je vydenzifikovaná a zároveň zbavená zápachu.

Kontrola funkčnosti výstroje

Pred každým zápasom, či tréningom je dôležité hokejovú aj brankársku výstroj poriadne skontrolovať, aby sa odhalili prípadné poškodenia, či nedostatky. Najmä brankárska výstroj musí spĺňať normy, čo sa týka rozmerov. Hokejové korčule si vyžadujú pravidelnú údržbu, aby bola jazda na nich bezpečná. Je nutné vizuálne skontrolovať, či sú upínacie mechanizmy zaistené, či nie sú uvoľnené niektoré časti, či nie je potrebné dotiahnuť matice a nity. Správnym čistením a údržbou hokejovej a brankárskej výstroje predĺžime jej životnosť a predídeme tomu, že stratí svoju ochrannú funkciu.

Ak máte akékoľvek otázky, týkajúce sa výberu a starostlivosti o hokejovú výstroj, na stránke: https://www.hokejovekorcule.sk/nájdete odborné poradenstvo.