Minerálne a termálne vody predstavujú klenot Slovenska

Slovenská republika, čo sa týka zásob podzemných minerálnych a termálnych vôd, konkuruje nejednej rozľahlej krajine. Odhaduje sa, že na Slovensku je približne 1600 minerálnych a termálnych prameňov. Nie je to však dané len množstvom prameňov, ktoré by sme na tomto území spočítali, ale aj ich kvalitou. Tieto pramene slúžia na rôzne účely a rovnako sa tiež rozlične využívajú.

Ako sa využívajú minerálne a termálne pramene?

Slovenské kúpele – na území Slovenska nájdeme veľké množstvo kúpeľov, ktoré sa zameriavajú na liečbu rozličných ochorení. Slovné spojenie liečebné kúpele možno charakterizovať ako miesta, ktoré disponujú zdravotníckymi, ubytovacími a stravovacími zariadeniami určené pre klientov, v ktorých tiež nájdeme prírodné liečivé zdroje. Medzi prírodné liečivé zdroje sa zaraďujú prírodné pramene či liečivé bahná. Tieto zariadenia sú zamerané na poskytovanie starostlivosti, ktorej hlavným zámerom je prevencia či zdravotná starostlivosť. Práve slovenské kúpele sa značnou mierou podieľajú na využívaní termálnych a minerálnych liečivých prameňov. Vzhľadom na to, že tieto pramene sú významné aj vďaka svojej kvalite, každoročne slovenské kúpele navštívia tisíce zahraničných turistov, ktorí si sem chodia liečiť rozličné druhy ochorení. Najpočetnejšie sú tie kúpele, ktoré sa zameriavajú na liečbu kožných ochorení, ochorení pohybovej sústavy a tráviacich problémov. Na území Slovenska nájdeme až 25 kúpeľných zariadení, ktoré svojim návštevníkom poskytujú nielen zdravotnú starostlivosť, aj rôzne iné služby, ktoré sú zamerané na zlepšenie zdravotného stavu, prípadne slúžia ako prevencia pred vznikom určitých ochorení.

Krásne slovenské kúpele

Aquaparky – bohaté zásoby vody dali podnet na to, aby sa na území Slovenska vybudovalo viacero kvalitných aquaparkov. V týchto zariadeniach sa ľudia nielen zabavia, ale aj zrelaxujú. Aquaparky ponúkajú zábavu nielen pre mladých, ale aj pre starších. Deti a mladšie ročníky sa dokonale vybláznia na tobogánoch či iných vodných atrakciách, starší sa zrelaxujú napríklad vo vírivkách či na masážach, ktoré sú tiež v  ponuke. Aquaparky sú rozmiestnené rovnomerne po celom území Slovenska, častejšie sa však vyskytujú tam, kde je dostatok podzemných minerálnych či termálnych vôd. Často krát sú tiež aquaparky súčasťou slovenských kúpeľov.

Fľaškovanie minerálnych – Slovensko je tiež známe aj spracovaním takýchto vôd, pričom najčastejšie sa táto voda fľaškuje. V obchodoch nájdeme rôzne druhy takto spracovanej minerálnej vody. Mnohé minerálne pramene sú tiež dostupné vo voľnej prírode, kde si z nich môže človek odobrať.

Chceli by ste vedieť viac?

Ak vás zaujímajú nielen rozličné zaujímavosti o zásobách vôd na Slovensku, ale zháňate aj informácie o slovenských kúpeľoch či aquaparkoch, navštívte stránku www.nasavoda.sk., kde získate veľké množstvo cenných informácií.