Slovensko je krajina, ktorá je súčasťou sveta dlhé roky, najprv ako súčasť veľmocí, spojených krajín, či neskôr ako samostatná krajina. Slovenská republika si prešla viacerými režimami, či komunizmom, socializmom a napokon demokraciou. História Slovenska má naozaj dlhé korene a počas existencie štátu sa udiali rôzne zásadné zmeny, jednou takouto zmenou pre Slovensko je určite aj vstup do Európskej únie. Prečo? Odpovede nájdete v tomto článku.
Minulý rok sme oslávili 15 rokov v únii
Písal sa rok 2014 a v kalendár ukazoval dátum 1. mája. Presne v tento dátum vstúpila Slovenská republika, zároveň aj s ďalšími deviatimi krajinami do Európskej únie. Od tohto momentu sa píše nová história Slovenska. Tomuto dňu predchádzalo veľké množstvo rokovaní, analýz, vyhodnotení, konferencií a podobne, určite to bolo náročné obdobie, ktoré však vyvrcholilo až do úspešného dohovoru. Tento krok je bezpochyby pre Slovensko a pre jej obyvateľov veľkým krokom, pretože Slovensko sa stalo partnerom, a to rovnocenným partnerom krajín, ktoré boli od nás výrazne vyspelejšie. Vstupom do Európskej únie sa pre Slovensko zmenilo veľa, napríklad časom sme zmenili našu menu, a to zo Slovenskej koruny na Euro, čo uľahčilo obchodovanie medzi krajinami, ale zároveň vieme touto menou platiť skoro vo všetkých krajinách Európskej únie. Takisto sa uvoľnili hranice, teda, na cestovanie medzi krajinami Európskej únie nám postačuje občiansky preukaz.
Krok zatracovaný, alebo krok chválený
Existujú len dva pohľady na vstup Slovenska do Európskej únie. Jedna skupina ľudí, túto zmenu víta s úsmevom, iní zas s touto zmenou nie sú spokojní. A to trvá dodnes. My máme k vstupu Slovenska do Európskej únie neutrálny názor, avšak, dovolíme si tvrdiť, že v mnohých veciach nám je práve Európska únia nápomocná. Z rôznych fondov, dotácií a iných finančných injekcií máme obnovené národné pamiatky, obnovené budovy, realizované mnohé stavby, či upravené cesty, vybudované diaľnice, zrenovované železničné stanice a trate a podobne. Jednoducho vstupom do Európskej únie sme na tieto veci nezostali sami, sme v spoločenstve, ktoré si napomáha, a zároveň kráča rovnakým smerom, ktorým je smer slobody, demokracie a solidarity. Ak vás história Slovenska zaujíma a chceli by ste sa dozvedieť o nej viac, určite sa obráťte na internetové stránky spoločnosti https://slovander.sk/.