Aký solárny kolektor by ste si mali zadovážiť, aby pre vašu domácnosť pracoval skutočne efektívne?

So solárnymi kolektormi sa začíname stretávať čoraz častejšie. Predstavujú nielen ekologický spôsob, pomocou ktorého získame teplú úžitkovú vodu, ale rovnako sú aj veľmi hospodárne. Aj keď vstupné investície sú pomerne vysoké, vynaložené prostriedky sa vrátia v pomerne krátkom čase. Ak je človek snaživý, podarí sa mu získať dotáciu na solárne kolektory. Solárne kolektory sa najčastejšie vyrábajú v dvoch vyhotoveniach, pričom v nasledujúcom texte nájdete špecifikáciu jednotlivých typov. Tí, ktorí si plánujú solárne kolektory zaobstarať majú často dilemu práve pri výbere toho správneho.

Efektívna a ekologická energia od Viessmann

Základné informácie o plochých a trubicových  solárnych kolektoroch

Aj keď tieto kolektory pracujú na podobnom princípe, majú rozdielne výhody a nevýhody. Rozdiel je však minimálny a dokážu vám teplú úžitkovú vodu zabezpečiť rovnako efektívne.

  • ploché slnečné kolektory: skladajú sa zo 4 častí. Nosný prvok predstavuje kolektorová vaňa, do ktorej sú postupne nainštalované aj ostatné časti. Do kolektorovej vane sa inštaluje tepelná izolácia, ktorej hlavná činnosť spočíva v znižovaní strát. Kovový absorbér tvorí najdôležitejšiu časť kolektoru, ktorý má výrazný vplyv na činnosť tohto zariadenia. Ku kovovému absorbéru býva privarený trubkový register, ktorý predstavuje potrubie, ktoré je vyplnené teplonosnou kvapalinou. Poslednou časťou je solárne sklo, vďaka ktorému sa vytvára tepelný odpor medzi absorbérom a okolím, v ktorom sa kolektor nachádza.
  • trubicové slnečné kolektory: najdôležitejšou časťou trubicových solárnych kolektorov sú sklenené trubice, ktoré nedokážu fungovať bez absorbéra, ktorý možno rozdeliť do dvoch základných skupín – priamo pretekaný alebo absorbér v podobe tepelnej trubice. Prvý spomenutý absorbér obsahuje absorbčnú plochu, ktorá je prepojená s potrubím, cez ktorý pod vplyvom tlaku preteká teplonosná látka, ktorá toto teplo odovzdáva tam, kde je to potrebné. V tepelnej trubici, v ktorej je absorpčná plocha spojená s výparníkom, sa pri činnosti tohto zariadenia vyparuje pracovná látka automaticky.

Rozhodnutie, ktorému slnečnému kolektoru dáte prednosť je len a len na vás

Skôr, než si definitívne vyberiete ten, ktorý budete využívať, mali by ste si odpovedať na viaceré otázky. Ujasnite si, či chcete kolektor primárne na ohrev teplej úžitkovej vody alebo aj na vykurovanie či to, koľko vody približne spotrebuje vaša domácnosť. Ak vás možnosť ohrevu teplej úžitkovej vody pomocou solárnych kolektorov oslovila, nebojte sa poradiť so skutočnými odborníkmi z tejto oblasti. Navštívte stránku www.viessmann.sk, kde získate nielen všetky potrebné informácie, ale aj priame kontakty na tých, ktorí vám pri vašom rozhodovaní pomôžu.