Ako fungujú solárne systémy na výrobu elektriny

Solárna energia je jedným z najrozšírenejších a najudržateľnejších zdrojov energie na našej planéte. Vzrastajúci záujem o ekologické a obnoviteľné zdroje energie vyniesol do popredia dynamiku solárnych systémov. Tento článok s názvom “Ako fungujú solarne systemy na vyrobu elektriny je informatívnou príručkou, ktorej zámerom je vysvetliť zložitosti využívania slnečnej energie. Je ideálny pre zvedavcov aj pre tých, ktorí uvažujú o prechode na solárnu energiu, a objasňuje, ako sa slnečné svetlo premieňa zo surového stavu na využiteľnú energiu. Prehlbuje špecifiká, objasňuje konštrukciu a funkčnosť solárnych panelov a vzájomne prepojených systémov, ktoré umožňujú, aby naše domy a podniky boli napájané slnečnou energiou.

Základy využívania slnečného svetla: ako fungujú solárne systémy ?

Využívanie slnečného svetla alebo solárnej energie je v centre záujmu v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a poznanie mechaniky, ktorá za tým stojí, by mohlo objasniť prečo. Kľúčovými komponentmi solárnych systémov sú solárne panely, ktoré sa skladajú z mnohých solárnych článkov alebo fotovoltaických článkov. Tieto články sú “elektrárne”, ktoré premieňajú slnečné svetlo priamo na elektrickú energiu. Sú vyrobené z polovodičového materiálu, predovšetkým z kremíka, ktorý absorbuje častice svetla, čo vedie k procesu, pri ktorom sa uvoľňujú elektróny, a tak vzniká elektrický prúd. Za týmto procesom stojí fotovoltický efekt. Keď fotóny slnečného svetla dopadajú na solárne články, excitujú elektróny na kremíkovej vrstve. Toto vzrušenie spôsobí, že elektróny sa presunú zo svojich atómových orbitov do elektrického poľa vytvoreného solárnymi článkami, čím sa vytvorí elektrický prúd. Elektrická energia generovaná solárnymi článkami je však jednosmerná (DC). 

Solarne systemy na vyrobu elektrinyu elektriny
Vyrábajte si elektrinu sami

Aby sa mohla používať v domácnostiach a podnikoch, ktoré zvyčajne používajú striedavý prúd (AC), je v solárnom systéme potrebné zariadenie nazývané menič na premenu jednosmerného prúdu na striedavý. Medzi ďalšie pozoruhodné časti solárneho systému patrí akumulátor a regulátor nabíjania. Akumulátorové úložisko umožňuje mať elektrickú energiu v čase, keď slnko nesvieti, a uchováva prebytočnú vyrobenú energiu na neskoršie použitie. Regulátor nabíjania medzitým pomáha predchádzať poškodeniu batérií tým, že obmedzuje rýchlosť, akou sa elektrický prúd pridáva alebo odoberá z batérií. Keď solárne panely zachytia slnečné svetlo a premenia ho na elektrickú energiu, vyrobená energia sa buď okamžite použije pre spotrebiče, uloží sa do batérie, alebo sa pošle späť do elektrickej siete. Keď sa vyrobí viac elektriny, ako je potrebné, niektoré systémy tento prebytok vrátia späť do siete, čím sa znížia účty za elektrinu alebo dokonca používateľ zarobí peniaze. Zhrnutie: fotovoltaické články v solárnych paneloch zachytávajú svetlo a premieňajú ho na jednosmerný elektrický prúd. Striedač ju potom transformuje na striedavú elektrickú energiu, ktorá je použiteľná v našich domácnostiach a firmách. Dodatočná energia sa môže ukladať do batérií na neskoršie použitie, čím sa zabezpečí trvalý a udržateľný zdroj energie. V niektorých prípadoch sa prebytočná energia vracia späť do siete, čím sa uľahčuje efektívnejšie a hospodárnejšie využívanie energie a solárne systémy sa stávajú významným hráčom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.