Aké prednosti majú kotly na drevo?

Vybrať si vhodný zdroj vykurovania rodinného domu nás môže poriadne potrápiť. Je toľko systémov a spôsobov a každý má svoje výhody aj nevýhody. Pri výbere musíme brať do úvahy rozdielnosť v nákladoch (počiatočných aj prevádzkových) a tiež akú tepelnú pohodu od vykurovania očakávame. V súčasnosti sa čoraz viac domácností rozhoduje pre využívanie obnoviteľných zdrojov – vykurovanie drevnou hmotou. Patrí medzi ekonomické a dostupné formy vykurovania. Ďalšia otázka, ktorá vyplýva z rozhodnutia používať drevo na vykurovanie je, aký tepelný zdroj si vyberieme. Na spaľovanie dreva rozlišujeme tri základné typy zariadení: kotly na drevo, kotly na drevnú štiepku a kotly na drevné pelety.

Drevosplyňujúce kotly

Kotly na drevo sú výborným zdrojom tepla
S kotlom na drevo sa dá kúriť počas celej sezóny

Drevosplyňujúce kotly na drevo sa odlišujú od bežných kotlov na drevo najmä princípom spaľovania . Je maximálne ekonomický a zároveň ekologický. Spĺňajú náročné limity, ktoré vydáva Európska únia o znižovaní produkcie škodlivých emisií, ktoré vznikajú pri spaľovaní dreva. Sú vhodné pre rodinné domy, novostavby, ale aj bytové domy. Splyňovacie kotly na drevo umožňujú dlhé intervaly medzi prikladaním. Sú vysoko účinné, zároveň majú nízku spotrebu a tým pádom vzniká aj menšie množstvo popola.  Moderné kotly na drevo majú jednoduché a intuitívne ovládanie. Majú dobrú prístupnosť a popol sa dá pohodlne odstrániť spredu.

Kotly na pelety

Predstavujú samostatnú kategóriu v ponuke kotlov. Kotly na pelety sa môžu využiť ako hlavný, ale aj doplnkový zdroj tepla. Pelety sú vyrobené z recyklovateľného drevného odpadu, väčšinou z pilín a hoblín. Piliny sa vysúšaním, drvením a lisovaním transformujú na kvalitné pelety na kúrenie. Pelety sú považované za biopalivo, nakoľko ich spaľovanie neškodí životnému prostrediu. Kúrenie drevnými peletami je spoľahlivým a komfortným spôsobom vykurovania. Je zároveň ekologické, horia „čistejšie“.

Rady na záver

Ak premýšľate nad zmenou vykurovacieho systému Vášho domu, musíte sa v prvom rade rozhodnúť aké palivo chcete používať. Podľa toho si potom vyberiete z ponuky kotlov na drevo, či kotlov na pelety. Je náročné zorientovať sa v ponuke, trh ponúka veľa možností. Pri rozhodovaní treba brať do úvahy, akú plochu budete potrebovať vykúriť, kde umiestnite kotol, kde budete skladovať drevo, či pelety. Na stráne www.vykurovanie24.sk nájdete kompletné informácie o vykurovaní a celkový prehľad vykurovacích systémov. Kontaktujte odborníkov, aby ste spolu našli efektívny druh vykurovania pre váš dom.